ARAŞTIRMA

Tera Yatırım Araştırma Bölümü yurtiçi ve yurtdışı kurumsal müşterilerin yanı sıra, yerli bireysel müşterilerine hizmet vermektedir. Araştırma ekibinde iki analist CFA (Chartered Financial Analyst) ünvanına sahiptir ve bu ünvan etik değerlere bağlılığın bir göstegesi olarak değerlendirilebilir.

Ekip temel analist bazlı günlük ve aylık raporlar ile şirket bazında yatırımcılara ‘AL’, ‘SAT’ veya ‘NÖTR’ tavsiyeleri sunan raporlar hazırlamakta ve müşterilerine göndermektedir.

Araştırma ekibinin hisse takip listesi BIST-100’ün yaklaşık %70’ini kapsamaktadır.

Günlük bültenlerde, o gün piyasayı etkileyebilecek politika, makro ve şirket bazlı haberlere yer verilmekte ve bu haberlerin piyasalara olası etkilerine dair Araştırma Bölümü’nün yorumları sunulmaktadır.

Aylık Strateji Bültenleri’nde ise geçmiş ayın bir değerlendirmesi sunulup, o ay piyasaları etkilemesi beklenen veri/haber akışına dair yorumlarla birlikte piyasanın genel yönüne dair yorum yapılmasının yanı sıra, Bölüm’ün temel analize göre belirlediği ‘Favori Hisseler Listesi’ verilmektedir. Bu portföyün getirisinin takibi de Aylık Strateji Bültenleri’nde yapılmaktadır.

Şirket raporlarında ise şirketlerin geleceğe dair finansal tabloların tahmini yapılarak ‘İndirgenmiş Nakit Akımları’, ‘ Piyasa Çarpanları’ vs. gibi değerleme yöntemleri kullanılarak şirket için 1 yıl sonrasının hedef piyasa değerine ulaşılmaktadır. Sonrasında da mevcut piyasa değerine göre hissede yükselme potansiyeli hesaplandıktan sonra bu potansiyele göre ‘AL’, ‘SAT’ veya ‘NÖTR’ tavsiyeleri verilmektedir.

Araştırma takibinde olmayan hisseler içinde müşterilerden gelecek talepler doğrultusunda kısa bilgi notları hazırlanarak şirketlerin finansalları değerlendirilmekte ve şirketin bulunduğu sektöre göre pahalı ya da ucuz olduğuna ilişkin yorumda bulunulmaktadır.

Teknik analiz tarafında ise ‘Haftalık Teknik Tavsiyeler’ raporlarıyla hisseler için ‘AL’ ya da ‘SAT’ önerileri verilmektedir. Teknik tavsiyeler kısa vadeli olup, uzun vadeli olarak verilen temel analiz bazlı tavsiyelerimizle bazı noktalarda çelişebilir.

Raporlarımıza ulaşmak veya müşteri listemize kaydolmak için arastirma@terayatirim.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.