Tera'dan Notlar

Sanayi üretiminde yıllık veride Covid etkisi, aylık veride düşük bazdan toparlanma… 

Türkiye’de Mayıs ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,9 daralırken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %17,4 oranında artış göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre %30,7 oranında daralma gerçekleşmiştir.

 

Aylık verideki %17,4 artış oranı oldukça iyi görünse de, bunun pandemi ile oluşan düşük bazdan bir toparlanma olduğunu ve sanayi üretiminin yıllık bazda geçen seneki seviyelerin çok altında kaldığını akılda tutmak gerekir. Dolayısıyla, aylık bazdaki geçici yüksek artışlar bu noktada sanayi üretiminin genel eğilimi açısından bize çok fikir vermemektedir. Dünya ekonomisinin zor bir süreçten geçtiği Covid-19 krizi ertesinde toparlanmanın sürdürülebilirliği, aynı zamanda virüsle ilgili belirsizliklerin de azalmasına bağlıdır. İkinci virüs dalgasına ilişkin belirsizlik ortamında, bu zor bir gelişme olacaktır.

 

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda %4,5 artarken, yıllık bazda %14,2 daralma göstermiştir. İmalat sanayiinde aylık bazda %19,3 artış görülürken, yıllık bazda ise %20,6’lık daralma gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda %4,9 artış görülmüş, yıllık bazda ise daralma %13,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aylık bazda sermaye malı %40,2, dayanıklı tüketim malı %25,9, ara malı %14,6, dayanıksız tüketim malı %13,9 ve enerji %3,7 oranında artmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise; dayanıklı tüketim malı %33,4, sermaye malı %24,2, dayanıksız tüketim malı %20,4, ara malı %17,5 ve enerji %14,4 daralmıştır. İmalat sanayiinde aylık bazda dipten dönüş etkisi dikkat çekerken, yıllık bazda her kalemde çift haneli daralma devam etmektedir.

Dünya ekonomileri gibi, Türkiye ekonomisi de arz ve talep yönlü eş zamanlı şoku yaşamıştır ve bunun yansımaları üretim ve ihracat/ithalat eğilimlerinde görülmüştür. Avrupa’daki kademeli toparlanma şu an için kısa dönemde bir artı olarak görülse de, Covid-19’un ikinci dalgasına dair belirsizlikler toparlanma algısını da kırılgan bir hale getirmektedir. Türkiye ekonomisi, 2018-19 döneminde iç kaynaklı bir şokla daralma eğilimine girmişti ve sanayi üretiminde de yıllık bazda Eylül 2018’den Eylül 2019’a kadar bir daralma periyodu geçirilmişti. Mart 2020’ye kadar pozitif eğilimde gerçekleşen sanayi üretimi, Covid-19 etkileriyle yıllık bazda yeniden negatif eğilime geçmiştir ve bu hem iç hem de dış şok kaynaklı bir şekilde olmaktadır. Normalleşme ile beraber ekonomilerde açılma kademeli sürdürüldüğü takdirde aylık bazda artışlar görülebilmekle beraber, yıllık verilerin birkaç aylık dönem boyunca negatif seyretmesini bekleriz.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .