Tera'dan Notlar

ECB’nin varlık alımlarını genişletmesi bekleniyor… 

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ekonomik tahminlerini de güncelleyeceği Haziran toplantısını yarın gerçekleştirecek. Bu toplantıda, mevcut Pandemik Acil Satın Alma Programı’nın (PEPP) 500 milyar EUR tutarında genişletilmesi bekleniyor. ECB, Mart ayında mevcut durumdaki QE haricinde, pandemi koşullarıyla mücadele için 750 milyar EUR’luk PEPP programını başlatmıştı.

 

ECB’nin mevcut likidite planları ve daha önce yapılmış olan satın almaları hesaba kattığımızda, bu toplantıdan varlık alımlarının genişletilmesi kararının çıkması oldukça yüksek olasılık. Pandemi döneminden hasar görmüş olan ekonomilerin canlandırılması sürecinde, kurtarma paketleri furyası tüm hızıyla devam ederken mevcut finansman koşulları da uzun bir süre sıkılaşmayacak, aksine daha gevşek olacaktır. Talep toparlanmasının organik koşullarla meydana gelmesinin zor oluşu ve bu süreçte deflasyon riskinin de artması, satın almaların genişletilmesine yönelik en önemli makroekonomik dayanaklar. Eğer Bundesbank da, Alman Yüksek Mahkemesi’nin kararı sonrasında devre dışı bırakılacaksa ECB’nin diğer ülkelerin sorunlu tahvil piyasasında daha çok alıcı olması aynı zamanda bir teknik ayarlama gereksinimi olarak ortaya çıkacaktır.

 

Tüm bu genişleme politikasına karşın, mevcut durumda -0,50% seviyesinde olan mevduat oranının daha da düşürülmesinin, yararından çok başa çıkılması zor yan etkiler getireceğini düşünüyoruz. Karlılığı düşük bankacılık sektörü, borçlu güney ülkelerinin en önemli kırılganlık unsurlarının başında geliyor. Faizde hareketin yararlı marjinal etkisi oldukça sınırlı olacaktır. 

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .