Tera Yatırım
Finansal Danışmanlık | Tera Yatırım

Finansal Danışmanlık

Satın Alma ve Birleşme

Rekabet ortamının her geçen gün arttığı iş piyasasında hızlı büyüyebilmek ve rekabette öne geçebilmek için yapılabilecek işlemlerin başında şirket birleşme ve satın almaları yer almaktadır. Bu sayede firmalar ölçek ekonomilerine ulaşarak verimlilik artışı sağlanır. Şirket birleşme ve satın alımlarındaki en önemli nokta doğru şirket ve doğru fiyat belirleme aşamasıdır. Doğru birliktelik sağlanmadığı sürece ilerleyen dönemlerde sorunlar yaşanabilir.

Tera olarak yıllardır sürdürdüğümüz birleşme ve satın almalardaki faaliyetlerimiz doğrultusunda M&A öncesi ve sonrası çalışmalar da müşterilerimizden her zaman tam memnuniyet görmüştür.

Uluslararası hizmet ağı ile alan (buyside) ve satan tarafta (sellside) güçlü bir konuma sahip olan Tera, fiyat belirleme aşamasında uluslararası deneyime sahip araştırma ekibi sayesine fiyatın en doğru şekilde belirlenmesi ile firmalara verilen hizmet kalitesini en üst düzeyde tutmaktadır.

Tera, satın alma ve birleşme sürecinde yol haritanızı çizer, planınızı yapar ve size maksimum değer katmayı hedefler.

Özelleştirme

Tera Yatırım, özelleştirme alanında sahip olduğu tecrübe ile Özelleştirme İdaresi’ne ve şirketlere  danışmanlık hizmeti verir.

Tera, özelleştirme stratejisinin belirlenmesi, özelleştirme sürecinin planlanması, değer tespitine yönelik değerleme çalışmasının yapılması, şirketi tanıtan bilgi kitapçığının hazırlanması, potansiyel alıcıların belirlenmesi ve veri odası süreci ile kapanış sürecinin yönetilmesi de dahil olmak üzere özelleştirmenin her sürecinde danışmanlık vermektedir. Bu alandaki ilk tecrübesini 2010 yılında Taşucu Limanı ve Taşınmazlarının satışının danışmanlığını alarak başlayan Tera, 2014 yılının en önemli özelleştirmelerinden olan 3,2 milyar USD ile sonuçlandırılan Milli Piyango İhalesinde de alıcı tarafa danışman olarak hizmet vermiştir.

Borç Finansmanı Danışmanlığı

Borç Finansmanı Danışmanlık hizmeti genel anlamıyla; şirketlerin kısa vadeli işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı ile uzun vadeli projelerde gerek finansman gerekse raporlama ve tanıtım içerikli yapılan her türlü faaliyeti kapsamaktadır.

Buna ilave olarak, refinansman ihtiyacı içinde olan şirketlere, kısa dönem köprü kredi bulunması veya kredilerin yeniden yapılandırılmasına yönelik danışmanlık hizmeti sunulması da Borç Finansmanı Danışmanlığı kapsamında Tera tarafından müşterilerine sunulan hizmetler arasındadır.

Ayrıca Mezzanine olarak adlandırılan ve şirketlere daha uzun vadeli ve özkaynak ile borç arasında esnek bir finansman imkanı sağlayan borçlanma işlemlerine yönelik danışmanlık hizmetleri de Tera tarafından sağlanmaktadır.