Tera'dan Notlar

Fed “ne gerekiyorsa yapılacağı” taahhüdünü yineledi… 

Fed, sözel yönlendirmeye geçilmesi beklenen toplantısında duruşunu değiştirmedi, likidite operasyonlarını uzattı, destekleyici politikasına devam edeceği vurgusunu yaptı ve sıkılaşmayı değerlendirecek aşamada olmadığını ortaya koydu. Beklendiği gibi, çekingen bir Fed var ortada ve ekonomiye sağlanan desteklerin devamlılığının korunması anlamındaki duruş, gerekli olduğu şekilde, devam ettiriliyor.

 

Görülmemiş nitelikteki bir ekonomik kriz ortamı olduğu düşünüldüğünde, hali hazırdaki ekonomik toparlanmaya Powell’ın şüpheyle yaklaşması oldukça normal. Çünkü V’nin ikinci aşamasında olduğu sanılan toparlanma, aslında W’nin ilk safhalarında olabilir. Ekonomik gidişat ABD’de virüsün gidişatıyla çok yakından alakalı ve durumlar kötüleşirse hanehalkının bozulan ekonomik durumuna ek olarak yeniden faaliyetlerin de yavaşlaması durumu söz konusu olabilir. Ki, bu aşamada kontrol altına alınamayan virüsün 2. aşamasının ne gibi sonuçlar getireceği konusu belirsiz. Trump’ın kapanma konusunda sonuna kadar direneceği açık, biraz da normalleşme aşamasında virüsü bu yüzden hafife aldı. Malum, seçim var ve iş/aş konusu çok önemli…

 

Tabii Fed IMF değil, ancak dış dünya açısından swap ve repo kanalıyla oluşturulan likiditenin süresinin uzatılması oldukça önemli.. 31 Mart 2021’e kadar uzatılan bu imkanlar çerçevesinde Fed ile swap hattı olan Merkez Bankaları yararlanmaya devam edecek, artı olarak diğer ülkeler de Amerikan tahvili karşılığında repo ile likidite sağlayabilecek. Fed ile bir anlaşma oluşturamayan Türkiye’nin düşük Amerikan tahvili pozisyonu çerçevesinde bu imkanlardan asıl faydayı elde edemeyecek ülkelerden birisi olduğunu biliyoruz.

 

Ekonominin şu anki hızına değil, gelecekte etkilenebileceği olaylardan sonraki durumuna bakacak bir Fed var. Bu aşamada faizleri artırmayı düşünecek bir noktada bile olmadıklarına yönelik açıklamaları realiteyi ortaya koyuyor. Pandemik dönem öncesine ulaşılmasına daha çok var. Ekonominin bu aşamada canlanma aşamasında kalması ya da olabilecek ilave hasarlardan en az şekilde etkilenmesi için Fed’in daha çok masada olmasına ihtiyaç olacak.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .