Tera'dan Notlar

ABD ve Almanya ekonomi teşvik paketleri… 

Covid-19 pandemisinin ekonomik hasar etkisini en aza indirmek için üzerinde çalışılan paketler meclislerden geçiyor. Trump yönetiminin 2 trilyon USD’lik paketi üzerinde, Senato’daki tartışmaların ardından ve uzayan sürecin ardından anlaşmaya varıldı. Trump’ın imzasının ardından, hasarlı sektörleri ve büyük Amerikan endüstri şirketlerini kurtaracak olan paket yasalaşacak.

 

Paketin içinde; büyük ve küçük işletmeler için kredi programı, işsizlik yardımları, 150 milyondan fazla Amerikalıya harcama çeki gibi kredilerden vergilere, direkt nakdi yardımlara kadar önlemler yer alıyor. İşsizlik sigortasının kapsamı genişliyor, 200 ila 550 USD arasında olan haftalık işsizlik maaşına 4 ay için 600 USD ekleniyor. Sektörlere ve firmalara kredi ile kredi garantisi içeren 500 milyar USD’lik bir kaynak veriliyor. Havayolları için 25 milyar USD ayrılacak, 454 milyar USD’lik fon için de işletmelere, eyaletlere ve belediyelere kredi sağlamak için geniş bir serbestlik tanındı. Teşvik paketi, hastaneler için de 117 milyar USD sağlayacak.

 

Bundestag da, koronavirüs ile ilgili şoklar karşısında ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlayan 750 milyar EUR’luk (814 milyar USD) yardım paketini onayladı. Acil durum önlemlerini finanse etmek için Şansölye Angela Merkel'in hükümeti 2013'ten bu yana ilk kez yeni borçlanma planlıyor. Paket, Cuma günü Parlamento’nun üst kanadı olan Bundestrat’ta da oylandıktan sonra yasalaşacak.

 

Trump, ekonomiyi 12 Nisan’da açmak istiyor, ayrıca New York City dışında genelde Amerikan eyaletlerinde karantina önlemleri çok sıkı değil.. Ancak ABD’de işler kötüye gidecek, dolayısıyla aslında Trump’ın bu konudaki arzusu fazla iyimser kalıyor. Bugün işsizlik başvuruları açıklanıyor ve rakamın 1 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
15/01/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,15 oldu… Görüntüle
15/01/2021 Powell’dan “tapering”, Biden’dan “teşvik” açıklaması… Görüntüle
14/01/2021 Biden ve Powell konuşmaları… Görüntüle
13/01/2021 ABD’de Aralık ayı enflasyon verileri… Görüntüle
13/01/2021 Sanayi üretimi Kasım’da beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
11/01/2021 Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı… Görüntüle
11/01/2021 İşsizlik oranı Ekim’de %12,7 oldu… Görüntüle
11/01/2021 Cari açık, Kasım’da artan ticaret açığıyla birlikte genişledi… Görüntüle
08/01/2021 ABD: Virüs vakalarının etkisiyle istihdam daraldı… Görüntüle
07/01/2021 ABD: İstihdam piyasası Covid vakaları ve kapanmalardan olumsuz etkileniyor… Görüntüle
06/01/2021 Senato Georgia seçimi, Mavi Dalga ve çift yönlü piyasa etkisi… Görüntüle
05/01/2021 Dış ticaret açığı Aralık’ta 4,57 milyar USD… Görüntüle
04/01/2021 Georgia seçimleri ve Biden’ın ofise geçme süreci… Görüntüle
04/01/2021 PMI: Sektör büyümesi Covid kısıtlamalarıyla yavaşlıyor… Görüntüle
04/01/2021 Enflasyon görünümünde riskler yukarı eğimli olmaya devam edecektir… Görüntüle