Tera'dan Notlar

TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,15 oldu…  

TCMB Ocak Beklenti Anketi’nde piyasa katılımcılarının cari yılsonu enflasyon beklentisi %14,18 olmuştur. Kısa dönemli enflasyon beklentilerine baktığımızda; Ocak ayı enflasyonu %1,35, Şubat ayı enflasyonu %0,69 ve Mart ayı enflasyonu ise %0,83 beklenmektedir. Enflasyon söz konusu aylarda beklentilere paralel bir şekilde artarsa Ocak, Şubat ve Mart aylarında yıllık enflasyon da sırasıyla %14,60, %14,98 ve %15,28 olarak gerçekleşecektir.

 

Enflasyonda açılan ÜFE-TÜFE makası çerçevesinde, maliyet artışları etkilerinin devam ettiği görülmektedir. ÜFE’deki yüksek seyir bu açıdan önümüzdeki ayların TÜFE artışları için iyi sinyaller vermemektedir. Geçmiş kur artışlarının fiyatlara geçiş etkisi, emtia fiyatlarındaki artış, gıda enflasyonunu etkileyen iklimsel faktörler gibi bileşenler enflasyonun genel seyrinin önümüzdeki birkaç ayda da yukarıya doğru olacağını göstermektedir. Enflasyonun Nisan ayında yıllık zirve yapmasını, yılın ikinci yarısında ise aşağı seyrine ağırlık vermesini bekleriz. Ancak mevcut faktörler, tahminlere yönelik yukarı yönlü riskleri aktif kılmaktadır.

 

12 ve 24 ay sonrasına ilişkin ortalama enflasyon tahminlerine göre, enflasyonun sırasıyla %10,53 ve %9,14 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. 12 ve 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentilerinin ortalaması böylece %9,84 olmuştur.  

Ay sonuna ilişkin AOFM beklentileri TCMB’nin 1 haftalık repo oranını tek fonlama aracı olarak belirlemesi ve 21 Ocak PPK’sından faiz artışı beklenmemesi neticesinde %17 olmuştur. Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan faiz oranı beklentileri ay sonu için %16,09’dan %17,09’a yükselmiştir. 5 yıllık DİBS faiz oranı beklentilerinde 12 ay sonrası için %12,87’den %12,59’a doğru bir değişim görülürken, 10 yıllık DİBS faizlerinin ise 12 ay sonra %12,30 seviyesinde olması beklenmektedir. Önceki tahmin döneminde bu beklenti %12,49 düzeyindeydi. Piyasa, Merkez Bankası’nın da politika faizi olan 1 haftalık repo faiz oranını ise cari ay ve 3, 6, 12, 24 ay sonrası beklentileri sırasıyla %17, 17, 15,92, 13,28 ve 10,63 olarak öngörmektedir.

 

Merkez Bankası’ndan enflasyona karşı duruşu temele alan politikaları devam ettirmesini bekleriz. Önümüzdeki birkaç ay yüksek seyreden enflasyon riskleri, para politikasının ya mevcut sıkılıkta ya da daha sıkı olabileceğini göstermektedir. Bu çerçevede, dezenflasyon süreci yılın ikinci yarısında başlamadan Merkez Bankası’ndan gevşeme beklemeyiz. Enflasyonun görünümü ve gerçekleşmesine göre, ilave riskler işaret etmesi durumunda bir faiz artışı daha gelebileceğini düşünüyoruz.

 

Önümüzdeki haftaki PPK'da %17 olan politika faizinin değişmesini beklemiyoruz.

 

Büyüme beklentilerinde iyileşme görüyoruz. Bir önceki anket döneminde %3,8 büyüme şeklinde olan 2021 GSYH beklentisinin %3,9 büyüme şeklinde değişim gösterdiği görülmektedir. 2022 öngörüsü ise Ocak anket döneminde %4,3 büyüme şeklinde oluştu. 1Ç21 dönemini sıkılaştırıcı politikalar ve koronavirüs etkisiyle zorlu görmekle beraber, aşılama ile normalleşmeye yılın sonraki bölümlerinde geçilebileceği beklentileriyle yılın sonraki dönemlerinde büyüme görünümünün iyileşebileceğini düşünüyoruz.

 

Döviz kuru beklentileri 2021 yılsonu için 8,09 olmuştur. 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentilerinin ise 8,16 olduğunu görüyoruz.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle