Tera'dan Notlar

Powell’dan “tapering”, Biden’dan “teşvik” açıklaması… 

Fed Başkanı Powell, beklediğimiz doğrultuda “tapering” için gerekli şartların oluşmasına daha çok zaman olduğuna dair bir konuşma yaptı. Henüz ekonomik toparlanma emareleri açısından çıkışın konuşulacağı bir dönem değil ve Fed enflasyonun bir süre hedef %2 üzerinde kalmasına izin verecek Zaten ortalamada %2 hedefinin sağlanması için bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesi gerekiyor. Önümüzdeki aylarda fiyat ve maliyet baskısından dolayı geçici bir enflasyon artışı görülme durumu olabilir, ancak Fed bunun doğal koşullarla sağlanıp sağlanmadığına bakacak. İstihdamda toparlanma ve talebin yerleşmesi ile enflasyonda daha güvenilir bir hareket görebileceğimiz aşikar.. Bunun için hane halklarının düzenli bir gelir döngüsü içerisine girmesi gerekiyor. Şu andaki koşullarla, erken bir taperingden korkmamız için bir neden olmadığı görülüyor.

 

ABD Başkanı seçilen Joe Biden Perşembe günü 1.9 trilyon USD’lik koronavirüs kurtarma paketinin ayrıntılarını açıkladı. Biden’in Amerikan Kurtarma Planı adı verilen önerisi, aşılar geniş çapta dağıtılıncaya kadar aileleri ve şirketleri sürdürme umuduyla bazı tanıdık teşvik önlemlerini içeriyor. hızlandırmak ve çoğu okulu 100 gün içinde güvenli bir şekilde yeniden açmak için para da dahil olmak üzere 400 milyar USD’den fazla para bulunuyor. Diğer bir 350 milyar USD, eyalet ve yerel yönetimlerin bütçe açıklarını kapatmasına yardımcı olurken, plana ayrıca bireylere 1.400 dolarlık doğrudan ödemeler, daha cömert işsizlik yardımları, işçiler için federal olarak zorunlu ücretli izinler ve çocuk bakımı maliyetleri için büyük sübvansiyonlar da dahil olacak.

 

Yine de Biden’ın Senato’da böylesine büyük bir mali plan için yeterli oyu alması konusu belirsiz. Georgia seçiminde elde edilen zafer Demokratların Senato’yu kontrol etmesini sağladı, ancak pakete tüm Demokratlar destek vermeyebilir. Bu durumda da Biden’ın bu oy kayıplarını ılımlı Cumhuriyetçilerle telafi etmesi gerekecek. Mali teşviklerin önemi; virüs vakaları tırmanmaya devam ederken ve milyonlarca işçi işsiz kalmayı sürdürürken büyük ve acele bir nitelikte.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle