Tera'dan Notlar

Biden ve Powell konuşmaları… 

Bu akşam mali teşvik paketinin ayrıntılarını vermesi beklenen Biden’ın konuşması önemli olacak. Yaklaşık 2 trilyon USD büyüklüğünde olması beklenen mali paketin içeriğinde, 600 USD olan maaş çeklerinin 2000 USD’ye çıkarılmasının yanı sıra aşı dağıtımı, küçük işletmeler, okullar, eyalet ve yerel hükümetler için kaynak bulunacağı öngörülüyor. Senato’nun yeni dönemde 50-50 olması bazı Cumhuriyetçilerin pakete destek verme ihtimali Biden açısından işi biraz daha kolaylaştırsa da, hala pakete muhalefet gelme olasılığı da bulunuyor.

 

Mali genişleme beklentileri, son dönemde ekonomiyi enflasyonist açıdan ısındırma beklentilerine de ağırlık kazandırdı. Talep kaynaklı bir fiyat baskısı yaratabilirse bu doğru, ancak genel enflasyon hareketi şu an daha çok fiyat baskısı ve maliyet artışları ile açıklanır bir durumda. Maaş çekleri, hane halklarının nefes alması açısından önemli ve Amerikalılar tabii ki para kazanırlarsa ekonomiye talep üzerinden katkı verebilecek kabiliyete sahip olacak. Ancak önemli ölçüde de tasarruflarından harcadılar ve ilk öncelikleri tasarruflarını yerine koymak olacaktır. Sonuçta düzenli gelir ve dışardan yardım arasında da bir fark var. Diğer taraftan, KOBİ’lerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi anlamında paketin sunacakları çok önemlidir. Pandemide kendini koruyamayan ve önemli bir kısmı kapanmak durumunda kalan küçük işletmeler, istihdam anlamında en önemli olumsuzluğu oluşturuyorlar. Küçük bölgelerde istihdamın korunması anlamında teşvikler önemli..

 

Powell’ın yapacağı açıklamalar ise son dönemlerde artan “tapering” endişelerine açıklık getirmesi anlamında önemli. Artan 10 yıllık başa baş enflasyon ile Hazine getirileri, “acaba canlanma erken gerçekleşirse Fed daha erken dönemde faiz artırabilir mi” sorusunu ortaya çıkardı. Ancak kilit ayrıntı, “canlanma gerçekleşirse”. Doğal bir enflasyon hareketi izlemiyoruz, bu doğallaşsa bile Fed’in %2 konusunda lineer bir hedefi yok ve bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesine izin verecek. Ekonominin hasar tespit aşamasında, aşılamadan sonra salgın kontrol altına alınsa bile tam operasyonel hale gelmek zaman alacak. Fed, krizin aşamalarına göre karar vermek durumunda. 2013’te Bernanke, ortada faiz artırımı olmadığı zaman diliminde “teşviklerin azaltılabileceğini” ilk belirttiğinde önemli bir dönüm noktası yaşamıştık. Fed’in yeni emareler görmesi gerekli ve pandemi dinamikleri ve enflasyon bu yeni kanıtları henüz ortaya koyar nitelikte değil..

 

Bu arada, EUR negatif gelişme olarak; İtalya’da koalisyon dağılma aşamasında… EUR seviyelerini dikkatle takip ettiklerini söyleyen Lagarde açısından önemli bir gelişme..

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle