Tera'dan Notlar

Ödemeler dengesi görünümünde belirsizlikler sürüyor… 

Türkiye’de Mayıs ayında cari işlemler dengesi, 3,8 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı piyasa beklentisine paralel gerçekleşmiş görünmektedir. Yıllıklandırılmış bazda cari denge tarafında ise 8,24 milyar USD ile cari açık pozisyonunu derinleştirmiş bulunuyoruz.

 

2020 yılında dünya ekonomilerinin Covid-19’dan dolayı yaşadığı eş zamanlı arz ve talep şokunun yansıması olarak ihracat ve ithalat tarafında meydana gelen daralma cari açık kompozisyonuna ilişkin belirsizlikleri de artırmaktadır. İhracat ve turizm gibi gelir kalemleri virüsün yarattığı etkilerden dolayı zayıf bir eğilim içinde ve bu şekilde de devam edecek görünüyor. Öte yandan, ara malı ve yatırım malı ithalatından dolayı ihracat üzerindeki dolaylı frenleyici etki devam etmektedir. Kısa vadede düşük faizli kredilerin etkisiyle iç talepte bir toparlanma desteklense de, bunun ithalat talebine kısa vadeli yansıması çerçevesinde cari açık artış eğiliminde olabilir.

 

Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Mayıs ayında 118 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 2,5 milyar USD net çıkış olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net satış 1 milyar USD olurken, borçlanma araçlarında ise 986 milyon USD’lik net satış yapılmıştır. Resmi rezervler 2,7 milyar USD artmıştır. Net rezervler azalma eğiliminde olmakla beraber, swaplarla beraber brüt rezervlerin desteklendiğini görüyoruz. Ocak – Mayıs 2020 dönemi cari işlemler dengesi 16,7 milyar USD açık verirken, NHN 4,13 milyar USD net çıkışa işaret ettiği gözlenmektedir.

 

Cari dengenin yılın geri kalanın nasıl şekilleneceğini öngörmek zor. Ekonominin toparlanma senaryosu ile çok ilişkili bir cari açık kompozisyonu söz konusu olacaktır. Cari dengenin 2018 – 2019 dönemlerinde vermiş olduğu fazla, ekonominin o dönemde daralması ile alakalıydı. Azalan ithalat talebi bunda etken olmuştu. Şimdi hem ihracat baskılanıyor, hem de ilerleyen dönemde kredilerin getirdiği geçici talep artışı etkenini saymazsak (otomobil, elektronik, beyaz eşya vs.) gelirlerdeki düşüşle iç talebin azalması neticesinde ithalat yine azalma eğilimine girebilir. Bu durumda cari fazla verilirse, bu ekonominin yavaş performansı ve düşük talep etkisiyle olacaktır. Koronavirüse dair olarak ikinci dalga belirsizliğinin bu yönde tahmin yapmayı zorlaştırdığını eklemek gerekir. Ekonomide büyüme senaryoları şu an talep bileşeniyle daha fazla ilişkilendirilebilecek bir boyutta, bu nedenle büyüme ve cari açık beraber artış eğilimine girebilir. Virüs salgınının talep ve arzda aynı anda şoka neden olması bu yönde belirsizliğe sebep olmaktadır.  

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
15/01/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,15 oldu… Görüntüle
15/01/2021 Powell’dan “tapering”, Biden’dan “teşvik” açıklaması… Görüntüle
14/01/2021 Biden ve Powell konuşmaları… Görüntüle
13/01/2021 ABD’de Aralık ayı enflasyon verileri… Görüntüle
13/01/2021 Sanayi üretimi Kasım’da beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
11/01/2021 Trump azil süreci ve olası 2024 adaylığı… Görüntüle
11/01/2021 İşsizlik oranı Ekim’de %12,7 oldu… Görüntüle
11/01/2021 Cari açık, Kasım’da artan ticaret açığıyla birlikte genişledi… Görüntüle
08/01/2021 ABD: Virüs vakalarının etkisiyle istihdam daraldı… Görüntüle
07/01/2021 ABD: İstihdam piyasası Covid vakaları ve kapanmalardan olumsuz etkileniyor… Görüntüle
06/01/2021 Senato Georgia seçimi, Mavi Dalga ve çift yönlü piyasa etkisi… Görüntüle
05/01/2021 Dış ticaret açığı Aralık’ta 4,57 milyar USD… Görüntüle
04/01/2021 Georgia seçimleri ve Biden’ın ofise geçme süreci… Görüntüle
04/01/2021 PMI: Sektör büyümesi Covid kısıtlamalarıyla yavaşlıyor… Görüntüle
04/01/2021 Enflasyon görünümünde riskler yukarı eğimli olmaya devam edecektir… Görüntüle