Tera'dan Notlar

Cari açık, Kasım’da artan ticaret açığıyla birlikte genişledi… 

Türkiye’de Kasım ayında cari işlemler dengesi, 4,06 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 3,56 milyar USD olan piyasa beklentisinin biraz üstünde gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemindeki 15 milyon USD seviyesinden artış göstermiştir. Yıllıklandırılmış bazda cari denge tarafında ise Kasım ayı itibariyle, Ekim ayındaki 33,8 milyar USD’den 38 milyar USD’ye doğru bir artış gerçekleşmiştir. Cari denge, altın ithalatındaki artış nedeniyle dış ticaret açığı genişlediği için üst üste 13. ayda da açık vermiştir.

 

Ödemeler dengesi üzerinde, 2020 yılı içerisinde gevşek finansal koşulların getirdiği hızlı kredi büyümesinin bir etkisi olarak dış dengede ithalat artışı kaynaklı görülen bozulmanın etkileri devam etmektedir. Net mal ticaretinin 2019 yılının aynı ayına göre 2.9 milyar USD artarak 3.84 milyar USD’ye yükselmesi, cari açıktaki genişlemede etkili olmuştur. Hizmetler dengesinde de kayıp etkisi devam etmektedir, bu kalemde de net girişler Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 milyar USD azalarak 555 milyon USD’ye gerilemiştir. Altın ve enerjinin dışarıda bırakıldığı, çekirdek ödemeler dengesinde ise Kasım ayında 632 milyon USD fazla verilmiştir. Parasal olmayan altın kalemi, 2,57 milyar USD’lik altın ithalatının etkisiyle Kasım ayında nette 2,53 milyar USD açık vermiştir.

 

Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Kasım ayında 299 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 1,3 milyar USD net giriş olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net alım 1,28 milyar USD olurken, borçlanma araçlarında ise 607 milyon USD’lik net alım yapılmıştır. Resmi rezervler bu dönemde 145 milyon USD düşmüştür. Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin değiştiği Kasım döneminden önce uygulanan TRY’yi destekleme amaçlı politikalar, kamu bankalarının dövixz satışları kaynaklı olarak rezervlerde azalmaya sebep oluyordu. Ortodoks politikaların uygulanma evresinde, rezervlerin de artırılması konusunda çalışmalar olacak, aynı zamanda cari açık finansmanında rezerv kullanımı gereksinimi oldukça azalacaktır. Ocak – Kasım 2020 döneminde cari işlemler dengesi 35,2 milyar USD açık verirken, net hata ve noksan veya kaynağı bilinmeyen sermaye hareketleri, aylık 3,02 milyar USD’lık giriş gösterdi ve bu yılın ilk 11 ayında 2,86 milyar USD net çıkışa işaret etti.

Cari açığın 2021 yılındaki seyrinde pandemi dinamiklerinin dış ticaret dengesi ve hizmetler dengesi üzerine etkileri belirleyici olacaktır. Pandemi yılında, ithalatın ihracattan çok hızlı artmasının yansıması olarak dış ticaret açığını büyütürken, altın ithalatının da toplam ithalat içerisindeki ağırlığının arttığını gözlemlemiştik. Ana pazarlarımızın ekonomik açıdan toparlanması, ihracatımızın seyri açısından önemlidir, bu nedenle de aşılamanın global anlamdaki etkilerini izleyeceğiz. 2020’de turizm sezonunun da pandemi etkisiyle sönük geçmesinin seyahat gelirleri kalemi üzerinden hizmetler dengesi üzerine olumsuz etkisini izledik. Aşılamalarla beraber sağlanacak kademeli toparlanma, bu açıdan da önemlidir. Çünkü bu alanda sene içerisinde ilk 11 ayda yaklaşık 8 milyar USD net gelir elde edebildik. Bu tutar geçen yıl 11 aylık dönemde 24,6 milyar USD seviyesindeydi. Bu da, Aralık verileri de açıklandığında senelik bazda bu alanda 20 milyar USD’ye yakın bir kaybımızın olduğuna işaret etmektedir.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle