Tera'dan Notlar

Merkez Bankası zorunlu karşılık nemalandırmasında değişikliğe gitti… 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TRY zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 10 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere %6’dan %5'e indirdi. Ayrıca, reel kredi büyümesine sahip bankalara %7, diğer bankalara %0 uygulanacak. Daha önce bu oranlar sırasıyla %8 ve %0 şeklindeydi.

 

Zorunlu karşılıklar, bankaların merkez bankasında mevduatları karşılığında tutmak zorunda oldukları mevduat oranıdır ve günümüzde yan bir politika aracı olarak piyasa likiditesi kontrolünde kullanılmaktadır. Merkez Bankası’nın genel politika eğilimi, 1 hafta vadeli repo oranı haricinde zorunlu karşılıkları da etkin kullanmak yönündedir. Zorunlu karşılıkların artırılması, bankaların kredi verebilecekleri kaynakları azalttığı gibi, düşürmesi de kredi vereceği kaynakların genişlemesi demektir ve MB bu tutulan ZK’lara nema ödemektedir. Nemalandırma son dönemde reel kredi büyümesi şartına bağlanması itibariyle MB’nın bu noktada kredi büyümesini desteklemek istediği bilinmektedir. Nemalandırma oranının düşürülmesi, kredi talebinin çok arttığı ve iyi durumda olduğu bir ortamda kredi tabanına az da olsa etki edecektir. Zorunlu karşılıklara ödenen faizler, bankaların kaynak maliyetini düşürdüğü için; ZK’lara ödenen faizlerin düşürülmesinin bu bağlamda az da olsa kaynak maliyetini artıracağını düşünebiliriz.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .