Tera'dan Notlar

ABD: İstihdam piyasası Covid vakaları ve kapanmalardan olumsuz etkileniyor… 

Her ne kadar genel korelasyonları zayıf olsa da, negatif gerçekleşen ADP, Aralık NFP verisine ilişkin beklentileri düşürmüştür. ADP, özel sektörün Aralık ayında 123K iş pozisyonu eksilttiğini gösterdi. Bölgesel kapanmalar ve yüksek seyreden Covid vakalarının yarattığı iş ortamı belirsizliği bunun ana faktörleri olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda, Bloomberg’e tahmin gönderen ekonomistlerin medyan tahminleri NFP için +62K, işsizlik oranı için %6,8 ve ücret artışları için aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %4,5 şeklindedir.

 

Aralık ayında, muhtemelen California’daki kapanma ve artan Covid vakalarının etkisiyle işverenler, işe alımları durdurdular. İşsizlik başvuruları, Aralık ayında önceki ayın ortalaması 740K’dan 837K seviyesine gelmiş durumda. Kasım ayında NFP’deki artış 245K seviyesindeydi. Aralık verisinde, beklenti zayıf artış şeklinde olsa da negatif gerçekleşme olasılığı yüksek görünüyor.

 

Fed politikaları açısından öngörülebilir sürede otomatik pilot devrede olacağından dolayı, data açıklamalarının şu aşamada tek başına önemi olmayacaktır. Zaten, istihdam değişimi açısından biraz pandeminin kötü dönemlerini hatırlatan değişimler görmemiz olasıdır. Aşılama gerçekleşse bile, firmaların istihdam yatırımı yapacak seviyeye gelmeleri zaman alacak. Mali teşviklerde KOBİ’lerin desteklenmesi gerekliliği zaten bu nedenle önemli. İşsiz kalan Amerikalıların büyük bölümü maaş çeklerini kullanmaya devam edeceklerdir. Bunların ise ekonomide para döngüsü yaratmaktan ziyade, kötü günlere karşı önlem olarak tasarrufa gitmesi çok daha olası. Parasal teşvik ve mali teşviklerin enflasyon yaratması aşamasından uzakta olmamız sebebiyle, tahvil faizleri ve başa baş enflasyon seviyelerinde son dönemde gerçekleşen yükseliş durabilir veya biraz aşağıya gelebilir. Özellikle getirilerdeki hareket, Fed’in ucu açık tahvil alımları nedeniyle ya da ilerleyen aylarda üstü kapalı bir getiri eğrisi kontrolü ile normalize edilecektir.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle