Tera'dan Notlar

Enfeksiyonlarda artış istihdam toparlanması açısından risk teşkil ediyor… 

ABD’de Haziran ayında 4,8 milyon istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Temmuz tarım dışı istihdam raporunda da 1,6 milyon kişilik bir artış olması bekleniyor. Buna karşın, istihdam piyasasına dair güncel sinyaller tahminlere ve bundan sonraki istihdam geri kazanım hızına dair riskleri aşağı doğru eğmektedir. Normalde çok güçlü bir ilişki kurmadığımız ADP verisi özel sektörün Temmuz ayında sadece 167 bin yeni iş eklediğini gösterirken, olağan haftalık işsizlik talepleri verisinde de yüksek seyir devam ediyor.

 

ABD’de vaka sayılarının artışının yeni belirsizlikler yarattığını ve ekonomik toparlanmanın hızını etkileyebileceğini görüyoruz. Bu durum istihdam piyasası dinamikleri açısından da geçerlidir, çünkü bu süreç içerisinde firmaların işe alım kararları yeni kilitlenmeler olabileceğinden dolayı yavaşlama eğilimi gösterecektir. Ekonominin açılma süreci ve firmaların yeniden işe dönmeleri sadece Nisan ayında kaybedilen 21 milyon işin, toplamda da 40 milyon işin bir kısmını geri getirmiş olsa da, bu geri gelen kısım küçük bir dilime tekabül ediyor. Pandemiden önceki işgücünün önemli bir kısmı boşta veya atıl olmaya devam ediyor. Yeni enfeksiyonlarla beraber pandemi dalgası büyürse, işe dönen kesimin de yeniden bu boşta veya atıl olan gruba dahil olması olasılığı yüksektir.

 

Trump yönetiminin hazırlamakta olduğu ekonomik destek paketinin halen kabul edilmemesinde ve müzakerelerin uzamasında yeni işsizlik yardımlarına dair ayrışmaların önemli etkisi var. Trump yönetiminin işsizlik yardımlarını kesmesine dayanak oluşturan etmen, 600 USD’lk yardımın çoğu kişinin maaşından yüksek olması ve bu nedenle yardım alanların işe dönmek istemeyebilecek olmalarıydı. Trump, tam zamanlı çalışmaya dönmeyi teşvik ederken ve ekonomik kapanmaya karşı direnirken son zamanlardaki enfeksiyon oranlarındaki artış firma yöneticilerini daha temkinli olmaya itiyor ve istihdam piyasası toparlanması da ivme kaybediyor. ABD’de hala günlük vaka sayısı 50 bin civarlarında ve ölümler de 1300 üzerinde.. Ekonomik aktivite ve istihdam dinamikleri açısından sürdürülebilirlik riski geçerliliğini koruyor.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .