Tera'dan Notlar

Yıllık enflasyon düşse de maliyet unsurları risk teşkil ediyor… 

Türkiye’de tüketici fiyatları Temmuz ayında %0,58 artış gösterirken, yıllık enflasyon ise %11,8 oranında gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ve bizim beklentimiz aylık bazda %0,8 ve yıllık %12 oranında bir enflasyon gerçekleşmesi yönündeydi. Bu bakımdan gelen verilerin, genel anlamda yüksek olan beklentilerin daha altında olduğunu görüyoruz. Normal şartlar altında %0,58’lik bir aylık artış Temmuz ayı için çok düşük sayılmasa da, geçen yılın yüksek artış oranının yıllık enflasyonunun gerilemesinde etkili olduğunu görüyoruz. TRY’deki değer kaybı ve ÜFE’de çok daha açık bir şekilde görülen maliyet baskısı henüz TÜFE’ye dahil olmamıştır.

 

Enflasyonun alt kalemlerine bakacak olursak; aylık bazda fiyatlardaki düşüş gösterenlerin mevsim ve sezon etkisi çok yoğun olan giyim ve ayakkabı ile gıda ve alkolsüz içecekler olduğunu görüyoruz. Sezon etkisi ile beraber çok yüksek artışlar ve düşüşler görmeye alışkın olduğumuz giyimde %3,48’lik bir aylık düşüş söz konusudur. Yaz aylarında genelde gerileme eğiliminde olan veya düşük çıkan gıda kaleminde de %1,28’lik azalma gözlemliyoruz. Buna karşılık gıda enflasyonu yıllık bazda %12,7 ile yüksek seyrini devam ettirmektedir. Enflasyona yukarı yönlü olarak en çok katkıyı veren kalemler sırasıyla; %2,44 artışla ulaştırma, %2,39 ile çeşitli mal ve hizmetler ve %2,38 ile ev eşyası olmuştur. Haberleşme, sağlık, eğitim, lokanta ve oteller, konut gibi diğer kalemlerin tamamında fiyatlarda %0,8 ila %1,8 arasında artışlar görülmektedir. Kredi faizlerindeki düşüş ile beraber artan taleple son dönemde artış eğilimine giren konut fiyatlarında Temmuz ayındaki artış %0,93 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Aslında yıllık enflasyondaki Haziran seviyesi %12,6’dan Temmuz ayında %11,8 seviyesine olan gerileme görünürde sevindirici olsa da, enflasyonun alt kalemleri ve ayrıntılarında ana eğilimin yukarıya bakmaya devam ettiği görülüyor. Gerek manşet enflasyon, gerekse de mevsimselliği yüksek volatil kalemlerin dışarıda kaldığı çekirdek enflasyonda henüz nihai fiyatların içine tam olarak girmemiş maliyet etkenleri ilerleyen aylarda eğilimi ve sapma aralığını yüksek tutabilir. Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren etkili olan TRY değer kaybı, devam ederse sonraki aylarda maliyetler açısından ilave etki yaratabilir. Kurlardaki hareketlenmeyi yakından takip etmek gerekiyor. ÜFE, Temmuz ayında %1,02 artış göstermiş; üreticilerin yüklendiği maliyet açısından TÜFE için iyi bir sinyal değil. Pandemi etkisiyle gelen arz kesintileri ve artan birim maliyet baskısı da nihai fiyatların artış hızını etkileyebilir. Aslında, mevcut şartların iyileşmesi anlamında enflasyonun genel görünümünde “baz etkisi” dışında somut bir argüman görünmemektedir. Maliyet etkenleriyle eşleştirdiğimiz zaman da, şu anda etkin olan talep enflasyonu baskısının da geri çekilmesinin enflasyonda kayda değer bir düşüş yaratmayacağını öngörüyoruz.  

 

Merkez Bankası, enflasyonla alakalı endişelerinden dolayı faizleri indirmeyi kesti ve Enflasyon Raporu’nda da beklentilerini yukarı revize etti. Biz bu tahminlere ilişkin risklerin de yukarı yönlü olduğunu düşünüyor ve yılsonunda çift haneli enflasyon bekliyoruz. Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı 20 Ağustos’ta gerçekleşecek. Bu aşamada, enflasyonun genel görünümü ve negatif reel faiz pozisyonu itibariyle daha fazla faiz indirimi çok olası görünmüyor. 

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .