Tera'dan Notlar

Toparlanma ivmesi Temmuz’da artış gösterdi…   

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Temmuz ayında imalat PMI 53,9 seviyesinden 56,9 seviyesine yükseldi. Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, sonraki aylarda toparlanma göstermiş ve Haziran itibariyle büyüme pozisyonuna geçmişti. Koronavirüs etkisiyle pandemi döneminde sert daralma gösteren sektörün, kademeli açılmanın devam ettirilmesiyle aktivitesinin arttığı gözlemlenmektedir.

 

Mayıs ayındaki kısmi toparlanma, Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber artan fabrika aktivitesi çerçevesinde Mart – Temmuz dönemi ele alındığında birçok ekonomik aktivite göstergesinde olduğu gibi hızlı bir dipten toparlanma görülmektedir. Avrupa tarafında açıklanan PMI’lar da benzer evreden küresel ekonomilerin de geçtiğini göstermektedir. Ekonomiye ilişkin göstergeler V şeklinde toparlanmayı destekleyen bir konumda olsa da, bunun sürdürülebilirliği de virüs salgın koşulları v bu noktadaki ilerlemeyle çok ilişkilidir. Vaka sayılarının, ekonomilerin açılması sürecinde yeniden artış eğilimine girmesi ilerleyen aylar için risk teşkil ediyor. Sonbahar – kış dönemi ile beraber koşullar kötüleşirse, ekonominin açılmasının ilerlemesi zorlaşacaktır.

  

İlk çeyrekte %4,5 oranında büyüyen ve bunun çok önemli bir kısmı da ilk 2 aydaki ekonomik faaliyetten gelen ekonomi için Covid-19 kaynaklı asıl daralma etkisini 2Ç20 dönemine dair verilerde göreceğiz. 2Ç20 dönemi dünya ekonomileri gibi, bizim açımızdan da hızlı bir daralmaya işaret edecektir. Temmuz’a dair gelen ilk verilerde toparlanma ivmesinin artırılması 3Ç20 ve sonrasına ilişkin beklentileri iyileştirmektedir. Buna karşın, toparlanmanın sürdürülebilirliği özellikle virüse dair koşulların kötüleşmemesine veya en kötü statükonun devam ettirilebilmesine bağlı olacaktır.  

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .