Tera'dan Notlar

Georgia seçimleri ve Biden’ın ofise geçme süreci… 

ABD’de 600 USD – 2000 USD belirsizliği devam ederken zayıf USD teması halen etkin durumda. 28 Aralık'ta ABD Temsilciler Meclisi, 600 USD’lik teşvik çeklerini 2.000 USD’ye çıkarmak için bir tasarıyı onayladı ve Senato’ya gönderdi. Ancak Senato çoğunluk lideri McConnell, 2000 USD’lik çeklerin önüne set koydu ve maaş yardımlarının artırılmasını engelledi. Dolayısıyla 600 USD’lik çekler şu anda hala daha olası…

 

Bu ortamda 5 Ocak Georgia seçimleri Senato matematiğini belirleyecek ve hala az da olsa mavi dalga olasılığı var, bu nedenle takip edilecektir. Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar başa baş görünüyorlar. Cumhuriyetçi aday kazanırsa Senato çoğunluğunu da alacaklar, ancak Demokrat aday kazandığı zaman Senato eşitleniyor ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris nedeniyle çoğunluğu kazanmış sayılıyorlar. Senato kontrolü, Biden’ın politika uygulamalarının Kongre aşamasını geçmesi açısından çok kritik bir eşik, bu yüzden Cumhuriyetçiler burayı da kaybetmeyi düşünemezler. 2022’de ise Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve Senato’daki 100 koltuğun 34’ü ara seçime girecekler.

 

Seçiciler Kurulu’nun 14 Aralık’ta Biden’ı başkan seçmesinin ardından, 6 Ocak günü Kongre’de eyaletlerden gelen sonuçlar sayılacak ve itiraz süreci için söz hakkı verilecek. Bir eyalet için hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato nezdinde itirazın kabul görmesi gerekiyor. Trump kanadı, seçim sonuçlarına itiraz konusunda sesini yükseltse de, Temsilciler Meclisi Demokratlarda olduğu için bütün itirazlar reddedilecek. Dolayısıyla, süreç en fazla birkaç saat uzayacak ve değişen bir şey olmayacak ve Biden başkan ilan edilecek. Biden’ın 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a geçmesi bekleniyor.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle