Tera'dan Notlar

PMI: Sektör büyümesi Covid kısıtlamalarıyla yavaşlıyor…  

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Aralık ayında imalat PMI 51,4 seviyesinden 50,8 seviyesine geriledi. Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, sonraki aylarda toparlanma göstermiş ve Haziran itibariyle büyüme pozisyonuna geçmişti. Covid salgınının ikinci dalgası ve artan faizlerin talebi kısıtlayıcı etkileri, sektörü büyümesini yavaşlatmakla beraber, endeks halen 50 eşik değerinin üzerinde büyüme pozisyonunda kalarak iyi bir görüntü sergilemektedir.   

 

PMI verisinin ayrıntılarına bakacak olursak; üretim ve yeni siparişler yavaşladı. Covid salgınının yayılmasında ikinci evrenin yaşanması ve buna bağlı olarak Aralık ayında yeniden getirilen kısıtlamalar bunun nedeni olmuştur. Firmaların bu dönemde ise istihdam artırmaya devam ettikleri gözlemlendi, ki bu sektörün genişlemesini sürdürmesi anlamında olumlu. Covid kısıtlamalarının önceki kısıtlamalara göre daha ılımlı olması ve üretim, tedarik aşamalarının bundan etkilenmemesinin amaçlanması istihdamın ve üretim süreçlerinin olumsuz etkilenmemesini sağlamıştır. Buna karşılık, ihracat pazarlarındaki yavaşlama siparişler ve üretim üzerinde azaltıcı etkiye neden olmaktadır. Tedarik zincirleri de bu durumdan etkileniyor, bu nedenle firmalar yüksek derecede stok kullanma durumunda olmaktadırlar. Arz yetersizlikleri, aynı zamanda fiyat baskılarının da yukarıya olmaya devam etmesine yol açmaktadırlar. Geçmiş kur artışlarının yansımaları, emtia fiyatlarının ve enerji maliyetlerinin artışı ve arz sıkıntıları sektör genelinde enflasyonist hareketlere dayanak oluşturmaktadır.

Covid kısıtlamalarının ve sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle yavaşlama görülmekle beraber, özellikle salgın kısıtlamalarının asıl etkilerinin hizmet sektöründe olduğu, imalatın daha iyi konumlandığı gözlemlenmektedir. Aralık ayı, faizlerin arttığı ve yeniden karantina önlemlerinin geldiği bir döneme tekabül ediyor, dolayısıyla bunun piyasaya yansıması da talep daralması ve bunun yansıması olarak da sipariş ve üretimde yavaşlama olarak kendini göstermiştir. Buna karşılık dünyadaki PMI göstergelerine de paralel bir şekilde, imalatın hizmet sektöründeki daralmaya göre daha sınırlı bir olumsuz reaksiyon gösterdiğini söyleyebiliriz.

Rapora Katkıda Bulunanlar

 

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .

Geçmiş Kayıtlar

Tarih Açıklama Aksiyon
24/02/2021 TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı… Görüntüle
23/02/2021 Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi… Görüntüle
22/02/2021 Reel kesim güven endeksi Şubat’ta karışık sinyaller verdi… Görüntüle
22/02/2021 Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümünü “durağan”a yükseltti… Görüntüle
19/02/2021 AB: Markit PMI’lar, ekonomik aktivite ve enflasyon baskıları… Görüntüle
18/02/2021 TCMB beklemeyi tercih etti, enflasyon riskleri şimdilik izleniyor… Görüntüle
17/02/2021 ABD 10 yıllıkları, enflasyon baskısı ve talep beklentileri… Görüntüle
17/02/2021 TCMB: Enflasyon artışına karşı proaktif olunabilir, faiz artışı ihtimalini dışlamıyoruz… Görüntüle
15/02/2021 Fed, banka stres testi varsayımsal senaryolarını açıkladı… Görüntüle
15/02/2021 Bütçe, Merkez Bankası kar transferinin gerçekleşmemesiyle Ocak ayında açık verdi… Görüntüle
12/02/2021 TCMB Beklenti Anketi: 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %11,23 oldu… Görüntüle
12/02/2021 Sanayi üretimi Aralık’ta beklentilerin üzerinde artış gösterdi… Görüntüle
12/02/2021 Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi… Görüntüle
10/02/2021 ABD: Ocak ayı enflasyon verilerinin ayrıntıları… Görüntüle
10/02/2021 İşsizlik oranı Kasım’da %12,9 oldu… Görüntüle