Tera'dan Notlar

Enflasyon, belli kalemlerdeki fiyat artışlarıyla beklentileri aştı… 

Türkiye’de tüketici fiyatları Mayıs ayında %1,36 artış gösterirken, yıllık enflasyon ise %11,4 oranında gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı %0,8 iken, bizim beklentimiz %0,9’luk bir aylık enflasyon gerçekleşmesi yönündeydi. İçinde bulunduğumuz olağandışı koşullardan dolayı talep ve maliyet bileşenlerinin farklı eğilimler sergilediği bir ortamda ileriye dönük enflasyon tahmini yapmak zorlaşmaktadır.

 

Enflasyonun alt kalemlerine bakacak olursak; aylık bazda fiyatlardaki yukarı doğru eğilime en çok etki edenlerin giyim ve ayakkabı, ulaştırma ve haberleşme grupları olduğunu görmekteyiz. Giyim ve ayakkabıda görülen %6,85’lik artış yukarı doğru sapmayı etkilemiş, bunun haricinde ulaştırma ve haberleşme, dayanıklı tüketim malı gibi alanlarda beklenti üzeri fiyat artışları ve vergi zamları da aylık bazda yüksek çıkan enflasyon üzerinde etkili olmuş görünüyor. Enerjide %2,13’lük aylık artış görülürken alkollü içecek ve tütün kaleminde de vergi artışlarının etkisiyle %1,5’lik aylık artış söz konusudur. Gıda enflasyonu %0,24 ile, lokanta ve oteller de koronavirüs nedeniyle kapanmaların olduğu bir ortamda %0,16 artış göstererek bu sefer düşük katkı yapan tarafta yer almış görünüyorlar.

 

Önümüzdeki dönem, talep ve maliyet bileşenleri açısından farklı eğilimlerin söz konusu olabileceği bir dönemi işaret ediyor. Türkiye açısından spesifik düşünecek olursak, mevcut konjonktür içerisinde iç talep zayıf seyrini koronavirüs koşullarından dolayı sürdürmekte. Hem küresel ticaretteki hacim daralması hem de ekonomik koşullardan dolayı ithalatın azalması kur maliyet etkisinin belirleyiciliğini şu aşamada azaltıyor. Ancak petrol fiyatları, Brent petrolün yeniden 40 USD’ye ulaşması çerçevesinde artışa geçmiş durumda ve zaten Mayıs ayında beklenti üzerinde artan ve normalleşme döneminde de korunma kısıtlamaları ve artan taleple artış eğilimini sürdürecek olan ulaştırma kaleminde maliyetten gelen baskıyı da artıracaktır. Gıda tarafında ise yaz ayları ile beraber mevsim sebze ve meyvelerinin etkisiyle sezonsal olarak baskı azalabilir.

 

TCMB’nin mevcut senaryosu düşük talep etkisinin ve emtia/enerjiden gelen fiyat düşüşünün enflasyonu ilerleyen aylarda aşağıya doğru etkilemesi yönünde. Ancak pandemi ile ve akabindeki normalleşme ile beraber keskin değişimler gösteren, olağan dışı koşullardan etkilenen talep ve maliyet unsurlarının farklı yönlere hareket etmesi enflasyonun momentumunu etkileyecektir. Buna ek olarak, yönetilen ve yönlendirilen fiyatların da enflasyona etkisi hesaba katılmalıdır. Dolayısıyla Haziran ve sonrasına ilişkin oluşacak yeni fiyat dengeleri enflasyona dair yılsonu beklentilerinin oluşmasında daha belirleyici bir etkiye sahip olacaktır.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .