Tera'dan Notlar

Dış ticaret açığı Mayıs’ta 3,44 milyar USD… 

Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %40,88 azalarak 9,96 milyar USD’ye gerilerken, ithalat ise aynı dönemde %27,69 azalarak 13,41 milyar USD olarak gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Mayıs döneminde %104,2 artışla 3,44 milyar USD oldu.

 

Mayıs ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, Irak ve İngiltere takip etmektedir. İthalat kalemlerinde; Mayıs 2020’de ilk sırayı Çin alırken, onu Almanya, Rusya ve ABD izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, tüm kategorilerde (sermaye, ara malı ve tüketim) ihracat ve ithalatın Covid-19 etkilerinden dolayı çift haneli daralma gerçekleştirdiği görülmektedir.

 

Covid-19 virüs salgını nedeniyle dış talepteki çöküş kaynaklı hacim daralmasının yansımaları dış ticaret verilerinde görülmektedir. Özellikle Avrupa’da salgın etkisiyle beraber görülen yavaşlama ve tedarik zincirlerindeki olumsuzluk, ihracatımızın baskılanmasında ana sebep olmuştur. Dış talepteki azalmaya paralel olarak, hem iç talepteki düşüş hem de küresel ticaret hacmindeki zayıflama benzer şekilde ithalatı da aşağıya çekmiştir. Buna ek olarak Mayıs ayında gerek karantina ve kapanma önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasakları, gerekse de milli ve dini bayram tatilleri çalışılan gün sayısının azalmasına neden olarak dış ticaret hacmi üzerinde takvim etkisi görülmesine neden olmuştur. Haziran ile beraber hayata geçirilen normalleşme adımları ve büyük ekonomilerin de açılma sürecinde olması kademeli bir toparlanmayı beraberinde getirebilir. Ancak dış ticaret hacminin pandemi öncesi seviyelere dönmesi hem toparlanmanın başarısına ve hızına, hem de büyük ekonomiler arasındaki ticaret anlaşmalarının şekillenmesine bağlı olacaktır. Bu dönemde değişecek tedarikçi tercihleri de dış ticaret üzerinde ülkeler arası ağırlık değişimlerine neden olabilir. Talep bileşeninin ise genel toparlanma içinde biraz daha yavaş tepki vermesini bekleriz.

 

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .