Tera'dan Notlar

Enflasyon risklerini dengeli görmekteyiz… 

Türkiye’de Mayıs ayı enflasyonu, Çarşamba günü açıklanacak. Beklentimiz Mayıs ayında aylık enflasyonun %0,9, yıllık enflasyonun ise %10,9 seviyesinde gerçekleşmesi yönündedir.

 

Enflasyona dair aşağı ve yukarı yönlü riskleri dengeli görmekteyiz. Öncelikli olarak; talep bileşenine baktığımızda koronavirüs pandemisi döneminde tüketim tercihlerindeki öncelik sırasına bağlı olarak temel tüketimdeki artış ve bunun fiyat etkisini yukarı yönlü etken olarak değerlendirebiliriz. Buna karşılık, özel tüketimdeki ekonomideki yavaşlamayla ilintili talep eksikliği enflasyonu aşağı doğru etkileyecek bir durumdur. Maliyet bileşeninde ise düşen ham petrol ve emtia fiyatları ile TRY’deki değer kaybını dengeleyici faktörler olarak değerlendiriyoruz. Mayıs ortasından itibaren TRY’nin stabilize olması kur kaynaklı riskleri de sınırlamaktadır, ancak mal ve hizmet fiyatlarının kurlardaki artışa verdiği tepki ile düşüşe verdiği tepkinin de aynı olmadığını biliyoruz.

 

Yılın ilk yarısındaki dirençli enflasyon görüntüsüne paralel bir enflasyon gerçekleşmesi öngörüyoruz. Baz senaryo, yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüşün ağırlık kazanması yönünde olsa da pandemi sonrası normalleşme döneminde oluşacak yeni fiyat dengelerinin de hesaba katılması gerektiğini düşünüyoruz. Özel tüketimde birikimli talep etkisi, üretim ve hizmet arzındaki kısıntıların fiyatlara etkisi ve maliyet unsurları enflasyon riskini yukarı doğru eğebilecek faktörlerdir. Yıl sonuna dair zayıf çift hane beklentimizi mevcut şartlar eşiğinde muhafaza ediyoruz.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .