Tera'dan Notlar

İmalat Mayıs’ta dipten toparlandı, halen daralma pozisyonunda… 

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Türkiye’de Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, Mayıs ayında dipten bir miktar toparlanma ile 40,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Nisan ayında, Covid-19’a karşı alınan karantina önlemleri ve kapanmaların etkisiyle duraksayan firma faaliyetlerinin en derin etkilerini gözlemlemiştik. Mayıs ayı, öngörülere paralel bir şekilde Nisan’a göre daha stabil bir durumu işaret ediyor. Bunda kapanmaların bizde daha çok tam karantina şeklinde değil de kısmi olmasının da etkisi oldu. Üretim alanında faaliyet gösteren bazı firmaların da faaliyete kısmi olarak da dönmesi endeksin dipten toparlanmasına yardım etti. Ancak sektör halen daralma pozisyonunda kalmayı sürdürüyor. Talepteki toparlanmanın zaman alacak olması, dış talebin durgunluğu, korunma önlemleri nedeniyle üretim hızındaki yavaşlamanın arzı etkileyecek olması, yeni siparişler ve istihdam tarafının zayıf kalması gibi faktörler bunda etkendir. Haziran ile başlayan normalleşme takviminin ilerlemesi, toparlanmanın momentumunu artıracaktır.

 

İlk çeyrekte %4,5 oranında gerçekleşen ve bunun çok önemli bir kısmı da ilk 2 aydaki ekonomik faaliyetten gelen ekonomi için Covid-19 kaynaklı asıl darama etkisini 2Ç20 dönemine dair verilerde göreceğiz.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .