Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

Küresel piyasalarda Çin’de ortaya çıkan virüs salgınının ABD ve Avrupa’ya sıçraması endişeleriyle haftanın ilk işlem gününde ABD ve Almanya vadeli endekslerinde %1’i aşan satışlar görülmekte. Buan dayalı olarak talep kaynaklı kötümser beklentiler emtia fiyatlarını aşağı baskılarken, Brent ise Ekim ayından bu yana ilk defa $60’ın altında işlem görmekte. BIST’in de güne satışlarla başlamasını bekliyoruz. Bu hafta Çarşamba günü FOMC Toplantısı ve Cuma günü de S&P’nin Türkiye kredi notu değerlendirmesi haftanın önemli gündem maddeleri olacak.

ŞİRKET HABERLERİ  

—AKBNK’ın sigorta aracılığı faaliyetlerinin Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından 15 gün süreyle durdurulduğu ve TL94.7mn tutarında idari para cezası verildiği bildirildi. Buna göre AKGRT ve AVISA’nın  faaliyetleri 30 Ocak-13 Şubat arasında 15 gün süreyle geçici olarak durdurulacak.

—YKBNK’a sigorta aracılığı faaliyetleri kaynaklı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından TL187.1mn tutarında idari para cezası verildiği bildirildi.

—AKSA’nın 2014 yılında %50 hissesini satın aldığı Alman şirketi c-m-p’nin hisseleri ile Mitsubishi Chemical’ın ilgilendiği bildirildi. (Kaynak: Dünya Gazetesi)   

Rapora Katkıda Bulunanlar

Haydar Akçayoğlu               

hakcayoglu@terayatirim.com

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .