Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

Bugün Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi not ve görünümünü açıklayacak. Mevcut durumda kredi notu B+, görünüm ise ‘Durağan’ olarak korunmakta. Dün ABD piyasalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde satış ön plandaydı. Bugün negatif görünüm Asya genelinde ve Avrupa vadeli endekslerinde sürmekte. BIST’in de küresel piyasalara benzer şekilde güne başlamasını bekliyoruz. 120bin direnci üzerinde kalıcı olmadıkça yukarı yönlü tepkiler sınırlı kalabilir. Teknik olarak aşağıda ise 116.500-117.000 bölgesi ilk aşamada destek konumunda izlenecek. Seansın kapanmasının ardından TAVHL 2ç20 finansal sonuçlarını paylaşacak. 

İZLENECEKLER

S&P Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi

TAVHL 2ç20 Bilanço

ŞİRKET HABERLERİ 

—ARCLK 2. Çeyrek net karı TL406mn oldu, şirket 2ç19’da ise TL219mn kar açıklamıştı. İkinci çeyrekte ciro TL7.83mr ile tahminlerin hemen altında gerçekleşti. Diğer yandan şirket 2020 yılı beklentilerinde revizyona gitti. Buna göre tüm yıl EBITDA marjı %10.5-%11 aralığına (önceki %10.5) yükseltirken, yatırım harcamalarını ise €150-160mn’a (önceki €200-250mn) çekti. Şirket ayrıca 3ç’de güçlü talep beklediğini paylaştı.  

—DOHOL müşterek yönetime tabi ortaklığı DOBUR hisselerinde dün TL20.48-21.74 fiyat aralığından toplam 131.777 adet hisse satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.     

—SISE’nin ANACM, DENCM, SODA, TRKCM ve Paşabahçe Cam Sanayii’ni bir bütün  halinde devralması suretiyle birleştirilmesi talebi kurul tarafından onaylandı.   

—ASELS’in ödenmiş sermayesini %100 oranında bedelsiz olarak TL1.14mr’dan TL2.28mr’a çıkarma talebi kurul tarafından onaylandı.  

—IHGZT’nin ödenmiş sermayesini %50 oranında bedelsiz olarak TL120mn’dan TL180mn’a çıkarma talebi kurul tarafından onaylandı.  

 

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .