Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

 Haftanın ilk işlem gününde yaşanan keskin yükselişin ardından dün küresel piyasalarda kar realizasyonları ön plandaydı. Bugün ise ABD vadeli endekslerinde görünüm pozitif, DAX vadelide ise sınırlı satışlar görülmekte. Pazartesi gününü %2.2 yükselişle 102bin seviyesinde tamamlayan BIST’in güne alıcılı başlamasını bekliyoruz. Yukarıda kısa vade için 102.500 ve 103.350 seviyeleri direnç konumlu takip edilebilir. Teknik olarak aşağıda 98.500 desteği korundukça BIST için yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini bekliyoruz, bu anlamda söz konusu destek üzerinde olası geri çekilmeler kar satışı olarak nitelendirilebilir. Bugün içeride Tüketici Güven Endeksi takip edilecek, ABD tarafından ise FOMC Toplantı Tutanakları seansın kapanmasının ardından yayımlanacak. 

İZLENECEKLER

—Mayıs’20 TÜİK Tüketici Güven Endeksi

ŞİRKET HABERLERİ 

—PEKGY ilk çeyrekte TL17.4mn kar açıkladı, şirket 1ç19’da ise TL12.8mn kar etmişti. Şirketin ilk çeyrek cirosu TL51.5mn olurken, esas faliyet karı ise yıllık bazda %15 düşüşle TL19.5mn oldu.

—Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings GARAN ve VAKBN’ın not görünümünü durağan’dan negatif’e indirirken, HALKB’ın notunu ise B+’dan B’ye indirdi (Kaynak: Bloomberght).  

 SEKTÖR HABERLERİ 

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 800’den fazla ithal ürüne ilave gümrük vergisi uygulanacak. 30 Eylül’e kadar %30’a varan oranlarda uygulanacak vergi ürünleri arasında bazı çelik ve plastik borular, kauçuk ürünleri, tarım makineleri, bazı otomobil yedek parçaları da yer alıyor (Kaynak:Bloomberg). 

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .