Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

Küresel piyasalar haftanın ilk işlem gününe pozitif tarafta başladı. ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde kazançlar %1’in üzerinde seyrederken, Asya piyasalarında ise alışlar görece sınırlı kaldı. Brent petrol tarafında geçtiğimiz hafta yaşanan yukarı yönlü hareketin bugün de devam ettiği ve emtianın 9 Nisan’dan bu yana görülen en yüksek seviyede işlem gördüğü izlenmekte. BIST’in de güne alıcılı başlamasını bekliyoruz, kısa vade için yukarıda 100.500-101.000 bölgesi direç konumunu korurken, aşağıda ise haftanın devamı işin 98bin seviyesi destek konumunda takip edilebilir. 

ŞİRKET HABERLERİ   

—SAHOL 1ç20 net karı yıllık bazda %12 artışla TL1.19mr oldu, beklenti ise net karın TL1.08mr olması yönündeydi (1ç19 TL1.05mr). İlk çeyrekte brüt kar TL5.05mr ile yıllık bazda %10 artış kaydetti. Esas faaliyet karı ise yıllık bazda %7 artış sergiledi ve TL2.78mr oldu.

—NETAS ilk çeyrekte TL2.9mn zarar açıkladı, şirket geçen senenin aynı döneminde ise TL25.4mn zarar etmişti. İlk çeyrekte ciro   %39 artışla TL304mn olurken, brüt kar ise TL30mn oldu. Şirketin esas faaliyet zararı TL29.1mn oldu.

—EGEEN ilk çeyrek net karı TL57.2mn oldu, şirket 1ç19’da ise TL85.5mn net karaçıklamıştı. İlk çeyrek cirosu TL 201mn ile yıllık bazda %32 azalırken, brüt kar ise %83 azalışla TL51.4mn oldu. Şirketin esas faaliyet karı ise TL46.3mn olarak gerçekleşti.

—ECILC ilk çeyrek net karı TL87mn oldu, şireket 1ç19’da ise TL8.5mn zarar açıklamıştı. Şirketin cirosu yıllık bazda %29 artışla TL269mn olurken, brüt kar ise %26 artışla TL96mn oldu. Şirketin esas faaliyet karı ise TL94.4mn oldu.

—CRFSA ilk çeyrekte TL95mn zarar açıkladı, şirket bir önceki senenin aynı döneminde ise TL100mn zarar etmişti. Ciro %28 artışla TL1.77mr olurken, brüt kar ise %24 artışla TL469mn oldu. Pazarlama giderlerindeki artışın büyük oranda etkisiyle şirketin esas faaliyet zararı TL19mn oldu. Ayrıca şirketin TL102mn düzeyindeki kiralama yükümlülükleri ve faiz giderleri şirket zararında ana çıkan kalemler oldu.

—ALBRK ilk çeyrekte yıllık bazda %55 düşüşle TL12mn net kar açıkladı, beklenti ise bankanın TL24mn kar etmedi yönündeydi. Bankanın ilk çeyrekte net ücret&komisyon geliri ise yıllık bazda %12 azalışla TL61.3mn oldu.

—VAKBN sermayenin artırılması dolayısıyla ihraç edilecek toplam 1.405.622.489 nominal değerli payların tahsisli olarak TL4.98 fiyatla, HALKB ise 1.223.776.223 adet payın TL5.72 fiyatla; Türkiye Varlık Fonu’na geçecek payların Toptan Alış-Satış işleminin 20 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi için BIST’e başvurulduğunu bildirdi.

—Türkiye İş Bankası A.Ş, Cuma günü ISMEN payları ile ilgili olarak TL5.52-5.60 fiyat aralığından toplam 1.02mn hisse satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.    

—ADANA, ADNAC, ADBGR, UNYEC, BOLUC, ASLAN’ın tüm aktif ve pasifleriyle devrolunmak suretiyle MRDIN (yeni unvanı Oyak Çimento Fabrikaları AŞ) bünyesinde birleştirilmesine ilişkin süreç doğrultusunda ADANA, ADNAC, ADBGR, UNYEC, BOLUC ve ASLAN payları en son 20 Mayıs tarihinde BIST’te işlem görecek ve 21 Mayıs tarihinde kottan çıkarılacak.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .