Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

Bugün içeride Şubat ayı TÜFE rakamı açıklanacak, beklenti aylık bazda %0.65 artış göstermesi yönünde. Dün merkez bankalarından piyasaları destekleyici açıklamaların gelmesi endekslerde alımları beraberinde getirdi. S&P500 günü %4.6 yükselişle tamamladı. Bugün ise Asya ve Almanya vadeli endekslerinde pozitif görünüm korunuyor, ABD vadeli piyasalarında ise sınırlı kar satışları görülmekte. BIST’in de güne alıcılı başlamasını bekliyoruz, teknik olarak 109-110bin bölgesi direnç konumlu izlenebilir.  

ŞİRKET HABERLERİ  

—MGROS 4ç19’da TL290mn zarar açıkladı, beklenti şirketin zararının TL227mn olması yönündeydi. Aynı dönemde ciro TL6.0mr ile tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirketin brüt karı tüm yılda bir önceki yıla göre %18 artarak TL6.2mr olurken, esas faaliyet karı ise %83 artarak TL804mn oldu. Şirketin kur farkı kaynaklı giderleri ise faaliyet karını azaltan ve zarara neden olan ana etken. MGROS 2020 yılı beklentilerini de paylaştı. Buna göre %8-8.5 FAVÖK marjı, %16-18 satış büyümesi ve TL400mn’a kadar da yatırım harcaması öngörülüyor.

—ALARK’ın 2019 yılı net karı TL384mn oldu, şirket bir önceki yıl ise TL194mn zarar açıklamıştı. Son çeyrekte ise net kar TL46mn oldu. Şirketin cirosu yıllık bazda %22 artarak TL1.3mr, esas faaliyet karı ise bir önceki yıla göre %25 artarak TL373mn oldu.    

—EGSER’in 2019 yılı net karı TL24.7mn oldu, şirket 2018 yılında ise TL60mn kar açıklamıştı. Şirketin brüt karı %43 azalarak TL94.8mn oldu.  

Rapora Katkıda Bulunanlar

Haydar Akçayoğlu               

hakcayoglu@terayatirim.com

Enver Erkan

eerkan@terayatirim.com

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .