Tera Bugün

Tera Günlük Bülten 

YORUM

Bu hafta içeride takip edilecek ana gündem maddeleri Çarşamba günü için Mayıs ayı TÜFE ve Cuma günü ise Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin not değerlendirmesi olacak. Avrupa tarafında  ECB Toplantısı, ABD kanadından ise Mayıs ayına ilişkin istihdam rakamları öne çıkanlar olacak. Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarında görünüm pozitif, Almanya vadeli endeksinde de görünüm benzer şekilde. ABD vadeli tarafında ise sınırlı satışlar görülmekte. BIST’in güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak 106.300 ve 108.500 seviyeleri direnç konumunda iken, aşağıda ise 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 104.500 seviyesi destek konumlu izlenebilir. Gün içerisinde Mayıs ayı İmalat Sanayi PMI ve Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantı özeti takip edilecek. 

İZLENECEKLER

—Mayıs’20 İmalat Sanayi PMI

—14:00 – PPK Toplantı Özeti

ŞİRKET HABERLERİ 

—EKGYO ilk çeyrek net karı TL123.7mn oldu, beklenti şirketin TL537mn kar etmesi yönündeydi (1ç19 TL54mn net kar).  Şirketin cirosu ilk çeyrekte yıllık bazda %44 oranında düşüş sergileyerek TL696mn oldu. Şirketin satış maliyetindeki düşüşle beraber brüt kar TL287mn oldu (1ç19 ise TL55mn).         

—ENKAI ilk çeyrekte TL700mn zarar açıkladı, beklenti ise şirketin TL590mn zarar etmesi yönündeydi. Şirket 1ç19’da ise TL835mn kar etmişti. Ciro yıllık bazda %3.5 düşüşle TL2.85mr olurken, satış maliyetlerinin düşmesiyle brüt kar 524 artışla TL943mn oldu. Şikretin yatırım giderleri kalemi zarardaki ana unsur oldu.

—ALARK ilk çeyrekte TL17.5mn net kar açıkladı, şirket önceki yılın aynı döneminde TL81.5mn zarar açıklamıştı. Şirketin cirosu yıllık bazda %37 düşüşle TL231mn olurken, esas faaliyet karı ise TL104mn oldu.

—GOODY’nin ilk çeyrek net karı TL25.5mn oldu, 1ç19’da ise şirket TL6mn zarar açıklamıştı. Ciro yıllık bazda %3 azalmasına karşın, maliyetlerde görülen düşüşle beraber şirketin brüt karı %62 artışla TL114.8mn oldu.

—PNSUT ilk çeyrek net karı TL27.4mn oldu, şirket 1ç19’da ise TL17.5mn kar açıklamıştı. Ciro yıllık bazda  %34 artışla TL506mn olurken, brüt kar ise %43 artışla TL76mn oldu.

—PETUN’un ilk çeyrek net karı TL25mn oldu, 1ç19’da ise net kar TL2mn’du. Şirketin cirosu yıllık bazda  %18 artışla TL196mn olurken, brüt kar ise %72 artışla TL38.6mn oldu.   

—ITTFH ödenmiş sermayesini TL90mn’dan %11 oranında tahsisli olarak artırarak TL100mn’a çıkarılacağını açıkladı.

—PENGD Avrupa’da market zinciri ile çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan toplam €23mn tutarında anlaşma gerçekleştirdiğini, bu anlaşma ile beraber yeni sezon ihracat bağlantısının €24.9mn’a ulaştığını bildirdi.

 SEKTÖR HABERLERİ 

 —Resmi Gazete’de yer alan tebliğe göre Poliester Elyaf ithalatında korunma önlemleri uygulanması için yerli üreticiler tarafından yapılan başvuru neticesinde soruşturma açılmasına karar verildiği açıklandı.

Her türlü soru ve öneriniz için arastirma@terayatirim.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir. Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., herhangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez .