Tera Yatırım
Gizlilik Politikası | Tera Yatırım

Gizlilik Politikası

Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenen ve yetkilendirilmiş bir aracı kurumdur ve TeraFX markası ile işlem gerçekleştirmektedir.

Gizliliğiniz bizim için önemlidir ve güveninizi ve gizliliğinizi sürdürmek en başta gelen önceliklerimiz arasındadır. Gizliliğiniz hakkındaki hassasiyetimize ilaveten, Türkiye’deki uygulanmakta olan yasal mevzuat çerçevesinde gizliliğinizi korumak ve sürdürmek bizim yasal zorunluluğumuzdur. Kişisel bilgilerinizi gizli tutma hakkınıza saygı gösteriyor ve sizden aldığımız bilgilerin nasıl kullanıldığını bilmek istemenizi anlıyoruz. Umuyoruz ki, bu gizlilik politikasını (“Gizlilik Politikası”) okumak için birkaç dakika ayırdığınızda, bize gönderdiğiniz bilgileri nasıl kullandığımızı ve bu bilgilerin güvenliğini nasıl sağladığımızı daha iyi anlayacaksınız. Lütfen Gizlilik Politikasının sadece TERA için geçerli olduğunu, web sitemizdeki reklamlar veya diğer bağlantılarla yönlendirdiğimiz diğer şirket ve kuruluşlar için geçerli olmadığını unutmayın.

Hangi bilgileri topluyoruz?

Hesap açtığınızda, web sitemizi ziyaret ettiğinizde, hizmetlerimize kayıt yaptırdığınızda, işlem platformlarımızı kullandığınızda, bültenimize abone olduğunuzda veya bir form/başvuru doldurduğunuzda sizden bilgi almaktayız. Bunlara ilave olarak, e-postalar, fakslar, telefon görüşmeleri veya diğer her türlü iletişim metoduyla (“İletişim”) bilgi alabiliriz. Lütfen bu türden bilgilerin belirli bir süreyle kayıtlarımızda tutulmasının Türkiye’deki uygulanmakta olan mevzuatın bir gereği olduğunu unutmayınız.

Diğerlerine ilaveten, karapara aklamayı önleme ve terörizm finansmanıyla mücadele gibi ilgili yasal ve düzenleyici sebepler gereğince, müşterimiz olarak hesap açmadan önce sizden, adınız, doğum tarihiniz, adresiniz, telefon numaranız, anne baba adınız, annenizin kızlık soyadı, e-posta adresiniz ve kimliğinizin, pasaportunuzun veya ehliyetinizin bir örneği ve adres teyidi için güncel bir abonelik faturası gibi kişisel bilgileriniz istenecektir. Müşteriyi tanıma kuralı, kara para aklanmasının önlenmesi amacını destekleyen risk istihbaratı hakkındaki risk inceleme ürünleri / web siteleri (bilgi kaydı tutabilen) ve TC kimlik numaranızı teyit eden kamu web sitelerinin kullanımı da dahil olmak üzere, kimlik doğrulaması ve kontrolü için kişisel bilgilerinizi alabiliriz.

Ayrıca web sitemizi ve işlem platformlarımızı kullanımınızdan kaynaklanan ve ziyaret edilen site bölgelerini, bakılan sayfaları, ziyaretlerin sıklığını ve süresini, Internet Protokol (IP) adresinizi, bilgisayar tanımlama parametrelerini, uygulanan işlemlerin tipini, indirilen dokümanları, fare tıklamalarını, fare hareketlerini, sayfa kaydırma hareketlerini ve bu web sitesine girdiğiniz metinleri, sizi bize yönlendiren web sitesini veya bizden bağlantı kurduğunuz web siteleri de dâhil olmak üzere kişisel bilgilerinizi de toplayabiliriz. Bu türden bilgiler, kişisel profiliniz ile birlikte saklanacaktır.

Bilgilerinizi ne amaçla kullanıyoruz?

Kişisel bilgileriniz sadece size kaliteli hizmet sunmak ve Türkiye’deki yürürlükte olan mevzuata uygun güvenlik sağlamak amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sizden aldığımız bilgiler, aşağıdaki şekillerde kullanılabilirler:

 • Deneyiminizi kişiselleştirmek ve kişisel profilinizin sürekliliğini sağlamak;
 • Gerektiğinde veya uygun olduğunda size sağlanan hizmetlerle ilgili olarak sizinle irtibat kurmak ve yaptığınız işlemlerle ilgili olarak size bilgi sağlayarak sizi güncel tutmak;
 • Müşteri hizmetlerimizi geliştirmek;
 • İşlemleri ve talimatları uygulamak;
 • Bir yarışma, tanıtım, anket veya diğer site özelliğini yönetmek;
 • Tarafımızdan  size sağlanan ürün ve hizmetler ile ilgili pazarlama bilgisini de sağlamak dahil olmak üzere, size sağlanan ürün ve hizmetleri idare etmek ve yönetmek;
 • Düzenlenmiş şart ve koşullar ile birlikte uygulamadaki kanunları icra etmek;
 • Kullanıcı adınızı ve şifrenizi göndermek;
 • Günlük ve aylık hesap durumunuzu gösteren periyodik e-postalar, bültenler veya ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer fırsatlar hakkında bilgi göndermek;
 • Kimliğinizi teyit etmek ve para aklamayı engelleme ve terörizm finansmanına karşı mücadele etme amaçlı olarak kimlik ve diğer kişisel bilgilerinizi güncellemek;
 • Gerekli olduğu takdirde SPK’ya göndermek üzere Türkiye’de uygulanmakta olan mevzuata uygun şekilde kayıtlarımızı tutmak.

Herhangi bir bilgiyi üçüncü şahıslarla paylaşıyor muyuz?

Biz kişisel bilgilerinizi, hiçbir şekilde üçüncü şahıslara satmıyor, ticaretini yapmıyor, transfer etmiyor veya herhangi bir şekilde paylaşmıyoruz. Bu durum, bizimle bilgiyi gizli tutmayı kabul etmiş anlaşmalı kurumlar için geçerli değildir. Biz, müşterilerimiz için değerli olabilecek yüksek kalitede ürünler ve hizmetler sunan diğer şirketlerle, müşterek pazarlama anlaşmalarını da içeren ortaklıklar veya ittifaklar oluşturabiliriz. Bu ürün ve hizmetlerin ihtiyaçlarınızı karşılamasını sağlamak, faydalı ve uygun şekilde size sunulmasını mümkün kılmak için kişisel bilgilerinizin bir kısmını bağlı veya anlaşmalı şirketlerle paylaşabiliriz. Kişisel bilgilerinizin kullanımı, bağlı veya anlaşmalı şirketlerle aramızdaki ilişkide belirtilmiş amaçlarla kesin şekilde kısıtlanmıştır.

Kanunlar gereği mecbur kalınması durumunda, hizmetlerimizin sahtekârlık için veya kötüye kullanımının engellenmesi ve, başkalarının ve bizim haklarımızı, mülkiyetimizi veya güvenliğimizi korumak amacıyla  kişisel bilgilerinizi ifşa edebiliriz. Bunun dışında bilgileriniz, sizinle ve TERA arasındaki veya sizinle üçüncü şahıslar arasındaki, sunduğumuz hizmetler hususunda veya bu hizmetlerle ilgili herhangi bir ihtilaf vukuunda veya herhangi bir yasal işlem esnasında veya sizin ve TERA arasındaki anlaşma koşullarını ihlal ettiğinizi veya etmek üzere olduğunuzu düşündüğümüzde, kolluk kuvvetleri ve diğer yetkili makamlar ile üçüncü şahıslar arasında da paylaştırılabilir.

Ayrıca, hizmetlerimizin yürütülmesi için farklı bir yapı çerçevesinde herhangi bir yeniden örgütlenme esnasında veya farklı bir yasal yapı veya teşekkül yoluyla veya başka bir teşekkül tarafından satın alınma veya birleşme süreci içinde bulunuyorsak, bu teşekküllerin ilgili değişiklikleri dikkate alarak, Gizlilik Politikası koşullarına bağlı kalmaları şartıyla, bilgilerinizi paylaşabiliriz.

Kişisel olmayan ziyaretçi bilgileri pazarlama, reklam ya da diğer kullanımlar için diğer şahıslara sağlanabilir.

Bu Gizlilik Politikası ile İletişim, özel ve gizli olmayan bilgiler olarak kabul edilecektir ve siz, tarafınıza herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük yüklenmeden, İletişiminizi web sitesinde veya başka yerlerde kullanmamızı kabul etmiş olmaktasınız. Daha iyi müşteri memnuniyetinin yanı sıra, daha etkili ticari deneyim ve web sitesi kullanımı açısından İletişiminizi kullanabilir ve izleyebiliriz. Hiçbir koşulda, bizimle olan iletişiminiz yetkisiz üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

Yukarıda belirtilenler haricinde, açık ve net onayınız olmaksızın kişisel bilgilerinizi satmıyor, ticaretini yapmıyor, transfer etmiyor ve herhangi bir şekilde ifşa etmiyoruz.

Bilgilerinizi nasıl koruyoruz?

Kişisel bilgilerinizi girerken, gönderirken veya bilgilerinize erişirken, kişisel bilgilerinizin güvenliğini korumak için bir dizi güvenlik tedbiri uygulamaktayız. Güvenli bir sunucu kullanılmasını sağlıyoruz. Sağlanan tüm hassas bilgiler Güvenli Giriş Katmanı / Secure Socket Layer (SSL) teknolojisi üzerinden geçerek şifrelenmektedir. Bu tür sistem ve prosedürler güvenlik ihlali riskini azaltsalar da, asla tam bir güvenlik sağlayamazlar ve TERA, hizmetlerinin suiistimallerden, arızalardan, kanunsuz şekilde ele geçirmelerden veya burada depolanan bilgilere yetkisiz erişimden ve diğer bilgi güvenlik risklerinden tam olarak muaf olmasını veya sunucumuz üzerinden gerçekleştirilecek kişisel haberleşmelerinizin gizli kalacağını garanti edemez.

Lütfen TERA olarak, Gizlilik Politikası gereği bilgilerinizi korumak için ticari anlamda makul tüm çabayı gösterdiğimizi göz önünde bulundurun; ancak internet, güvenlik açısından tüm kullanıcılar için hala belli riskler taşımaktadır. Bu sebepten, TERA güvenliğe yönelik herhangi bir tehditten dolayı sorumlu tutulamaz.

Bu web sitesi ve ilgili tüm sayfalarını kullanmakla Kullanım Şartlarını okuduğunuzu ve bu şartları tamamen ve çekincesiz olarak kabul ettiğinizi beyan ediyorsunuz. Eğer Kullanım Şartları konusunda tereddütleriniz varsa veya koşullardan herhangi birini kabul etmemeniz halinde bu web sitesini lütfen terk edin ve ziyaret etmeyin.

Kullanım Şartları Tera Yatırım'in tasarrufunda olup, Tera Yatırım bu şartları istediği zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Tera Yatırım'in web sitesinin ve sisteminin izinsiz kullanımı yasaktır. Tera Yatırım'in sitesine veya bilgisayar sistemine bilgisayar korsanlığı (hacking) yaparak, şifre mayını (password mining) kullanarak veya başka bir şekilde izinsiz giriş yapılamaz.

Tera Yatırım web sitesinde yayınladığı bilgileri, materyalleri veya tanımlamaları istediği zaman, herhangi bir bildirime gerek duyulmaksızın değiştirme, iyileştirme ve düzeltme hakkını saklı tutar. Tarihli bilgiler o tarih itibariyle yayınlanmış olup Tera Yatırım'in bu bilgileri güncelleştirme veya değiştirme gibi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Tera Yatırım, web sitesinin kullanımından dolayı oluşabilecek herhangi bir zarardan hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz. Bu sorumluluk sınırlamasına aşağıdaki durumlar da dahildir: virüs yayılması, elektronik cihazların veya haberleşme araçlarının bozulması, telefon veya diğer haberleşme problemleri, izinsiz erişim, hırsızlık, sistem hataları, grev veya diğer iş gücüyle alakalı problemler veya forsmajör vb. Tera Yatırım devamlı, kesintisiz veya güvenli erişim için bir garanti veremez ve vermemektedir.